Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń

Reklama

Kwadratowa - Gdańsk

Ocena: 4.2/5

Informacje o klubie

NazwaKwadratowa
Adresul. Siedlicka 4
Godziny otwarcia12:00 - 4:00
Muzykaróżna
SelekcjaOd 18 lat
RezydenciDj Maxim, Dj Goskee, Dj Camillio, Dj Długi, Dj RL
Kontakt tel.tel. (58)347-12-10
Strona wwwwww.kwadratowa.pl
E-mailklub@kwadratowa.pg.gda.pl
GastronomiaZapiekanki, Hamburgery, Kanapki na ciepło
Cena piwa5zł
Cena drinka6zł


Akademicki Klub Politechniki Gdańskiej KWADRATOWA mieści się w budynku Studenckiego Centrum PG „Bratniak”, który został zbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym i pełnił funkcję niemieckiego domu akademickiego.
W listopadzie 1921 roku rektor Technische Hochschule zalegalizował organizację polskich studentów pod oficjalną nazwą: „Bratnia Pomoc-Zrzeszenie Studentów Polaków Politechniki Gdańskiej”, jako zrzeszenie o charakterze reprezentacyjno-samopomocowym Polaków studiujących na politechnice. Pierwotnie ZSPPG „Bratnia Pomoc” miało swoją siedzibę przy Heersanger 11 – obecna ulica Legionów. Od 1945 roku, kiedy Politechnika Gdańska staje się polską uczelnią, jednocześnie „Bratnia Pomoc” wznawia swoją działalność z siedzibą w obecnym Bratniaku. Jej liczne referaty (mieszkaniowy, gospodarczy, pracy, budżetowo-finansowy, personalny, zdrowia, imprez, …) zajmowały się organizacją szeroko pojętego życia studenckiego. Od samego początku tworzono tu kulturę studencką – występy chóru, orkiestry. Mimo , że po wydaniu przez studentów tak zwanej Jednodniówki (1948 r.) władze odgórnie zlikwidowały „Bratnią Pomoc”, to nazwa budynku Bratniak pozostała do dnia dzisiejszego. Teraz zgodnie z tradycją w miejscu tym ma swoje siedziby wiele organizacji studenckich przyjaznych studentom - z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej na czele. Od końca lat pięćdziesiątych XX wieku zaczęto stosować dla funkcjonującego w Bratniaku klubu nazwę Kwadratowa.
Sztandarowymi imprezami politechnicznymi były zapoczątkowane w 1965 roku
Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych oraz Ogólnopolski Przegląd Studenckich Teatrów Uczelni Technicznych, funkcjonujący pod nazwą "Przetarg" Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w „Kwadratowej” należy zaliczyć spotkania z Juliette Greco i Lucjanem Kydryńskim (12.05.62), Lucyną Winnicką i Jerzym Kawalerowiczem, Marią Wachowiak i Gustawem Holoubkiem.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych miały miejsce Spotkania Jesienne, które pragniemy reaktywować z inicjatywy Rady Programowej klubu. Była to coroczna impreza mająca na celu prezentację dorobku środowiska artystycznego studentów wybrzeża i innych ośrodków akademickich z dalej Polski. Przez dwa tygodnie młodzi artyści brali udział w turniejach poetyckich, teatralnych i kabaretowych. Na początku lat siedemdziesiątych powstaje w Kwadratowej Decathlon Dixieland Jazz Band później znany jako Detko Band – zespół jazzowy działający do dziś.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych występowała w naszym klubie czołówka artystów polskich, a nawet zagranicznych.6 listopada 2004 nastąpiło otwarcie nowego klubu: Akademickiego Klubu Politechniki Gdańskiej "Kwadratowa" z nowym właścicielem JM Rektorem Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż Januszem Rachoniem. Pamiętając o tradycjach kontynuujemy misję klubu studenckiego i kreujemy nową historię "Kwadratowej", której Ty też możesz stać się częścią!

Zdjęcia z klubu


Najnowsze galerieOsoby które mają ten klub w ulubionych

Komentarze
Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki czytaj więcej. Akceptuję